Porada dnia

Uważaj na firmy kosmetyczne które poprzez zazielenienie etykietki i dodanie wyrazu ''natural'', ''pure'', ''essencial'', "bio", "eco", udają kosmetyki naturalne co jest szczególnie irytujące, bo skład to sama chemia.

Fusing? Co to właściwie jest?

Oceń: 
0
Brak głosów

Fusing to najnowszy trend w świecie szkła, polegający na łączeniu ze sobą różnych jego gatunków w wysokich temperaturach. W wyniku tego procesu uzyskuje się oryginalne szklane formy bądź konkretne wzory: kwiaty, liście, morskie zwierzęta, patery, wazony, mydelniczki, świeczniki. Technika fusigu cieszy się powodzeniem w takich dziedzinach, jak: architektura wnętrz, wzornictwo artystyczne i dekoracyjne i to dzięki niej powstają rzeźby, obrazy, przedmioty użytkowe oraz elementy aranżacji wnętrz. 
 
Wbrew temu co się uważa technika fusingu nie jest techniką nową. Dawna metoda "pate-de-verre" polegająca na topieniu i formowaniu pudrów szklanych znana jest jeszcze z czasów starożytnego Egiptu, która została rozwinięta w stapianie gotowych tafli szkła (float, antisol i innych). Od kilkudziesięciu lat proces ten odbywa się w specjalnych piecach, ostatnio wzbogaconych o komputerowe sterowanie.

Z czasem też fusing zyskał nowe, odzwierciedlające istotę techniki, nazwy, jak m.in.: gorące szkło, witraż amerykański, szkło stapiane czy artystyczne. Technologia ta polega na wtapianiu i formowaniu szkła pod wpływem temperatury. Obecnie proces ten jest przeprowadzany w piecach z komputerowym sterowaniem procesu stapiania i chłodzenia gwarantującym trwałość powstającego produktu. Dzieki sterowaniu mikroprocesorem można z wielką dokładnością mierzyć temperaturę. Piec pozwala na topienie, gięcie, formowanie, dekorowanie, rzeźbienie, piaskowanie czy tez szlifowanie szkła poddanego obróbce. Fusing należy do jednej z czterech faz procesu zanim powstanie gotowy wyrób.
 

Fazy procesu:

  • wykrój elementów szklanych
  • ręczne wyrabianie formy
  • wyłożenie elementów szklanych na formę
  • fusing: stopienie wyłożonych elementów w określonym czasie przy odpowiedniej temperaturze

 

Technika fusingu obejmuje formowanie spieków, gięcie pojedynczych tafli, gięcie płyt szklanych oraz łączenie szkła i metali za pomocą reliefów oraz form. Wykorzystywane jest szkło bezbarwne i kolorowe oraz dodatki w postaci szkliw, farb do szkła, tlenków metali, opiłków metali oraz minerałów. Połączenie wielu kawałków szkieł metodą form w jedną taflę tworzy motyw plastyczny albo ozdobny detal. Techniką reliefu natomiast, uzyskuje się efekt płaskorzeźby o dowolnym kształcie. 
 

Wysoce zaawansowana technika fusingowa pozwala w połączeniu z artystyczną wizją plastyczną na wytworzenie prawdziwych arcydzieł sztuki. Fusing daje nowe możliwości w dziedzinie wystroju wnętrz. Pozwala dodać wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Za pomocą bogato zdobionej umywalki, lustra czy też drzwi możemy ożywić spokojny wystrój mieszkania. Bardzo ciekawie wyglądają elementy fusingu połączone z prostym wystrojem wnętrza. Za pomocą Fusingu można wytworzyć proste, stonowane kompozycje idealnie nadające się do nowoczesnych wnętrz lub bogate i kolorowe nawiązujące do stylu secesyjnego. Przedmioty wykonane za pomocą fusingu mogą być wzbogacone dodatkowo poprzez posypywanie barwnikami do szkła, które następnie wraz z masą szklaną rozlewają się tworząc barwne plamy. Ponadto można zatapiać w szkle ozdoby z metali i materiałów ceramicznych. Technika Fusingu ograniczona jest tak naprawdę tylko przez wyobraźnię artysty. Jak każda forma artystyczna, elementy wytwarzane metodą fusingu mają niezwykle oryginalne formy. Mogą to być kompozycje jednobarwne, reliefowe o płytszym lub głębszym reliefie, a także kompozycje o ogromnym zróżnicowaniu barw.
Dodatkowo elementy fusingowe możemy podświetlić za pomocą specjalnych diod. Po podświetleniu uzyskujemy dodatkową głębię koloru i niezrównaną świetlistość. Wprost bajecznie wyglądają szklane dekory w postaci małych, wielobarwnych płytek uzyskanych również poprzez fusing podświetlone od spodu. Takie dekory nadają się do zdobienia, poprzez naklejanie na duże płaszczyzny szkła, ale mogą być również łączone z elementami ceramicznymi czy kamiennymi okładzin ściennych lub podłogowych. Cechuje je piękna kolorystyka pogłębiona i podświetlona dzięki przezierności szkła.
 

Powstają w ten sposób dzieła sztuki - rzeźby, obrazy lub przedmioty użytkowe stanowiące elementy architektury i aranżacji wnętrz.
 

Są to między innymi:
patery, wazony, mydelniczki, lustra, świeczniki, półmiski, upominki świąteczne, biżuteria, zegary, popielnice, wizytowniki, gadżety reklamowe, talerze, misy, akcesoria dla restauracji, hoteli
 

Technika fusingu daje tak duże możliwości, że w ostatnich latach wiele galerii i pracowni architektonicznych oraz projektowania wnętrz wykorzystuje elementy szklane, które pozwalają na dostosowywanie się do bardzo indywidualnych i niepowtarzalnych potrzeb różnych odbiorców. Zarówno bowiem można tworzyć kompozycje oszczędne w fakturze i kolorystyce, trafiające w gusta nowoczesne, wręcz minimalistyczne lub też barwne i bogate nawiązujące do secesji.

Komentarze

Obrazek użytkownika Gość

Nie miałam pojęcia na czym to wszystko polega . Jestem teraz mądrzejsza o te wszystkie wyczerpujące informacje. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.