Porada dnia

ECOCERT jest organizacją certyfikującą, założoną we Francji w 1991 roku. Prowadzi inspekcje w ponad 80 krajach, co czyni ją jedną z największych organizacji ekologicznych certyfikujących na świecie.

Maski, maseczki - poznaj moc glinki

Oceń: 
0
Brak głosów

Pod nałożoną na twarz maseczką skóra się poci, przez co wydalane są toksyczne substancje. Wyższa temperatura powoduje także szybsze krążenie krwi. Wtedy składniki odżywcze są łatwiej wchłaniane, a koloryt cery się poprawia. Usuwane są także martwe komórki i nadmiar sebum. W rezultacie, nasza twarz przestaje być szara i zmęczona. 

Regularne stosowanie nawilżająco - odżywczej maski do twarzy gwarantuje intensywne odżywienie i nawilżenie skórze odwodnionej, mającej tendencją do złuszczania. Maska obkurcza rozszerzone pory, dezynfekuje oraz reguluje florę bakteryjną.

Skóra przed nałożeniem maseczki powinna być odpowiednio przygotowana. Należy ją dokładnie oczyścić z wszystkich zanieczyszczeń i makijażu. Najlepiej zastosować do tego żel myjący czy peeling do twarzy, aby dokładnie odblokować pory i pozwolić masce wniknąć i odżywić najgłębsze warstwy skóry. Maseczki warto nakładać wieczorem, ponieważ wtedy skóra najlepiej przyswaja składniki odżywcze. Zabiegi z zastosowaniem masek do twarzy zajmują niewiele, bo od 5 do 30 minut – w zależności od rodzaju preparatu. Efekt w postaci gładkiej, odżywionej skóry jest natychmiastowy. Warto więc zainwestować w kupno profesjonalnych masek do twarzy i poprawić nie tylko wygląd naszej cery lecz także samopoczucie.

Wydobywane z głębi ziemi glinki to prawdziwy pielęgnacyjny fenomen. Poprawią stan każdej cery, pod warunkiem że umiejętnie dobierzemy ich rodzaj. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Glinki zawierają wszystkie mikro- i makroelementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry, takie jak: krzem, fosfor, potas, żelazo, wapń, magnez, cynk. W dodatku w łatwo przyswajalnej przez nasz organizm formie. 
 


Glinki mają też niezwykłe zdolności absorpcyjne. Usuwają toksyczne substancje, a w zamian oddają skórze minerały. Są niezastąpione w pielęgnacji twarzy, ciała (ujędrniają, zwalczają cellulit) i włosów (ograniczają przetłuszczanie).

Która glinka będzie najlepsza dla ciebie?
Barwa glinek zależy od obecnych w nich minerałów. Różny skład chemiczny sprawia, że mają też inne właściwości.

Zielona
 Świetnie wchłania zanieczyszczenia i wygładza naskórek, delikatnie go złuszczając. Zmniejsza zmarszczki i zapobiega ich powstawaniu. Można ją stosować do leczenia cery tłustej, trądzikowej i łojotokowej. Ma świetne właściwości absorpcyjne, antybakteryjne, ściąga pory skóry, przyspiesza procesy gojenia się stanów zapalnych. Dodatkowo działa odżywczo - dostarczając skórze całe bogactwo pierwiastków wpływa na przebieg podstawowych procesów Ta glinka ma najsilniejsze działanie ze wszystkich rodzajów glinek. Polecana jest szczególnie do pielęgnacji cery łojotokowej, tłustej. Leczniczo, np. w postaci okładów, na złamania, zwichnięcia, obrzęki Świetnie działa w zabiegach na cellulit i ujędrniających.

Biała
Działa łagodnie, koi skórę i uspokaja, świetnie więc nadaje się do cery suchej, wrażliwej, ze skłonnością do powstawania zmarszczek. Wykorzystuje się ją do produkcji preparatów do skóry suchej i delikatnej, jest także składnikiem pudrów i cieni.  Łagodnie ściąga pory, wspomaga gojenie się ran i stanów zapalnych. Jak każda glinka odświeża, odżywia i wygładza skórę oraz poprawia mikrokrążenie skórne. Może być stosowana przy rozszerzonych naczynkach. 

Czerwona
Korzystnie działa na skórę wrażliwą – tłustą i mieszaną, z rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Wspomaga leczenie trądziku różowatego. Działa łagodnie, koi skórę i uspokaja - dobrze, więc służy cerom suchym, wrażliwym, ze skłonnościami do powstawania zmarszczek. Łagodnie ściąga pory, wspomaga gojenie się ran i stanów zapalnych. Jak każda glinka odświeża, odżywia i wygładza skórę oraz poprawia mikrokrążenie skórne. Może być stosowana przy rozszerzonych naczynkach.

Różowa
Powstaje z połączenia dwóch rodzajów glinek – czerwonej i białej. Ze względu na kojące działanie nadaje się do pielęgnacji skóry delikatnej i skłonnej do alergii skóry ze względu na szczególnie delikatne, kojące działanie.

Żółta
Regeneruje cerę dojrzałą, suchą, mieszaną.  Korzystna dla cery mieszanej. Zarówno glinka czerwona jak i żółta polecane są do pielęgnacji skóry dojrzałej.

Jak je stosować?

W drogeriach jest duży wybór gotowych maseczek z glinkami, można też kupić preparaty miałkie. Po ich zmieszaniu z wodą powstaje gęsta zawiesina stosowana do kąpieli, okładów, maseczek. Ponieważ glinka silnie działa, nie należy jej używać częściej niż raz w tygodniu. 

Typ skóry a rodzaj glinki

Skóra tłusta, trądzikowa: glinka bentonitowa, glinka zielona, glinka czerwona, glinka żółta, glinka Fuller’s Earth, glinka Rhassoul
Skóra sucha i delikatna: glinka biała-kaolin, glinka różowa, glinka z kanadyjskiego lodowca

Przegląd różnych typów glinek

Glinka bentonitowa 
Synonimy: Glinka wulkaniczna, Bentonite
Pochodzenie: USA rejony Wyoming lub Montana
Postać: szary drobny proszek
Skład mineralny: siarka, glin, magnez, żelazo, wapń, sód, potas
Właściwości i zastosowanie: Glinka bentonitowa otrzymywana jest z odpowiednio wiekowego popiołu wulkanicznego, wydobywanego z głębi ziemi. Wydobyte pokłady zastygłego popiołu są suszone na słońcu i następnie odpowiednio rozdrabniane. Składnik ten używany jest zarówno w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym i chemicznym. Jest na tyle bezpieczna, że poleca się ją także wewnętrznie jako kurację ‘detox’. W kosmetyce, stosowana zewnętrznie – działa wygładzająco, odtłuszczająco, pomaga oczyścić i zwęzić pory skóry. Glinka bentonitowa nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast po zmieszaniu z wodą pęcznieje i nałożona na skórę w postaci maski jak porowata gąbka wchłania nadmiar tłuszczu, nieczystości oraz obumarłe komórki naskórka.
 

Glinka biała
Synonimy: Kaolin, Glinka chińska, Glinka porcelanowa
Pochodzenie: Francja, USA, Chiny
Postać: biały drobny proszek
Skład mineralny: kaolinit, krzem, glin, żelazo, magnez, cynk, wapń
Właściwości i zastosowanie: Nazwa kaolin wywodzi się od nazwy chińskiej góry 'Kao-ling' skąd jak podają historyczne dane wydobyto po raz pierwszy ten rodzaj glinki. Jest to jedna z najdelikatniejszych glinek, o lekkiej konsystencji i jedwabistym dotyku. Polecana jest dla cer delikatnych, wrażliwych, suchych i dojrzałych. Jest na tyle delikatna i bezpieczna, iż stosuje się ją także w pudrach dla niemowląt i dzieci. Stosowana jako maska delikatnie oczyszcza i wygładza, nie wysuszając skóry, działa łagodząco oraz poprawia koloryt skóry.
 

Glinka zielona
  Synonimy: Illite, Glinka iłowa, French clay green, Glinka morska, Chuma
Pochodzenie: Francja, USA
Postać: zielony drobny proszek
Skład mineralny: magnez, wapń, potas, krzem, mangan, fosfor, miedź, selen, tlenki żelaza oraz pozostałości materiału roślinnego
Właściwości i zastosowanie: Glinka zielona najlepszej jakości powinna posiadać wyraźny zielony odcień. Szary lub beżowy kolor glinki sprzedawanej jako zielona świadczą o złej jakości. Przez długi okres czasu była ona wydobywana głównie w rejonach Francji i pomimo, iż obecnie może pochodzić z innych terenów to jednak nazwa ‘glinka francuska’ utrzymała się do dziś. Jest to jedna z najbardziej popularnych w kosmetyce glinek, polecana głównie dla cery tłustej i trądzikowej. Ze względu na silne własności odłuszczające i oczyszczające skórę, nie nadaje się dla cer suchych i delikatnych. Posiada właściwości antyzapalne, gojące, polecana jest na wypryski oraz jako maska o działaniu matującym, oczyszczającym i lekko złuszczającym.
 

Glinka czerwona
Synonimy: Czerwony kaolin, French clay red,
Pochodzenie: Francja
Postać: czerwony drobny proszek
Skład: kaolinit, duża ilość żelaza, glin, miedź, kwarc, krzem, glin, magnez, sód, potas
Właściwości i zastosowanie: Swój czerwony kolor zawdzięcza dużej ilości żelaza oraz miedzi. Jej właściwości absorbujące łój i zanieczyszczenia są łagodniejsze w porównaniu z glinką zieloną, dlatego nadaje się także jako maska dla cer mieszanych w kierunku suchej.
 

Glinka żółta
Synonimy: Żółty kaolin, French clay yellow
Pochodzenie: Francja
Postać: żółty drobny proszek
Skład mineralny: kaolinit, duża ilość żelaza, glin, kwarc, krzem, glin, magnez, sód, potas
Właściwości i zastosowanie: Jej działanie i właściwości są niemal identyczne jak w przypadku glinki czerwonej, różni je głównie kolor. Polecana dla cery tłustej, mieszanej i trądzikowej.
 

Glinka różowa
Synonimy: Różowy kaolin, French clay pink
Pochodzenie: Francja
Postać: różowy drobny proszek
Skład mineralny: kwarc, krzem, glin, tlenki żelaza, wapń, magnez, potas
Właściwości i zastosowanie: Powstaje w wyniku połączenia glinki białej i czerwonej w odpowiednich proporcjach. Taka kompozycja sprawia, iż glinka różowa nie działa tak intensywnie jak glinka czerwona i nadaje się także dla cery mieszanej i suchej.
 

Glinka Rhassoul
Synonimy: Ghassoul, Czerwona glinka marokańska, Maroccan lava clay
Pochodzenie: Maroko
Postać: brązowo-czerwony drobny proszek
Skład mineralny: bogata w magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit, cynk
Właściwości i zastosowanie: Jest to glinka wydobywana tylko z jednego miejsca na świecie w kopalniach w paśmie gór Atlas we wschodniej części Maroka. Tradycje zastosowania tej glinki sięgają czasów starożytnych, kiedy zgodnie z arabskim znaczeniem słowa Rhassoul ‘ ta, która czyści’ wykorzystywano ją do mycia włosów i skóry. Glinka Rhassoul polecana jest głównie dla cery tłustej i trądzikowej oraz jako maska oczyszczająco-pielęgnująca do włosów przetłuszczających się. Pomaga w redukcji nadmiernej ilości sebum, działa matująco, odświeżająco, jest polecana przy łuszczeniu się skóry i wypryskach.
 

Glinka ‘Fullers Earth’
Synonimy: Multani mitti, Solum fullonum, Glinka wybielająca, ziemia fulerska
Pochodzenie: Anglia, USA, Indie
Postać: beżowo-żółty drobny proszek
Skład mineralny: krzem, tlenki żelaza, glin, magnez, wapń, kryształy szafiru
Właściwości i zastosowanie: Nazwa glinki nie wiąże się z miejscem pochodzenia, ani rodzajem minerałów, natomiast wywodzi się od oryginalnego zastosowania glinki. Otóż glinka ta była wykorzystywana w dawnych czasach w Anglii do odtłuszczania i oczyszczania wełny owczej. Proces ten określano jako ‘ang. fulling’, zaś słowo ‘ang. earth’ znaczy ziemia, z którą kojarzono glinki. Ta charakterystyczna nazwa glinki utrzymała się do obecnych czasów. Jest to naturalna glinka osadowa, o silnych właściwościach odtłuszczających, polecana dla cery tłustej i trądzikowej. Cechą, która odróżnia glinkę fullers earth od reszty znanych glinek są jej właściwości wybielające. Stosowana w postaci maseczek sprzyja rozjaśnianiu powierzchniowych przebarwień, wyrównuje koloryt skóry, oczyszcza i lekko peelinguje skórę.
 

Glinka z kanadyjskiego lodowca
Synonimy: Canadian Glacial clay
Pochodzenie: wybrzeża Kolumbii Brytyjskiej, Kanada
Postać: szaro-zielony drobny proszek
Skład mineralny: potas, magnez, brom, selen, wapń, mała ilość sodu
Właściwości i zastosowanie: Glinka pochodząca z dziewiczych rejonów północno-zachodniego wybrzeża Kanady, wydobywana z dna Oceanu Spokojnego. Przypomina składem glinkę morską z Morza Martwego, jednak zawiera dużo mniej soli, dzięki temu po wysuszeniu nie musi być przemywana w celu wypłukania nadmiernej ilości sodu i tym samym zachowuje większość cennych minerałów. Odczyn (pH) glinki nie jest tak alkaliczny jak większości glinek i mieści się w zakresie pH 6.5-7.3, co sprawia, że glinka działa delikatnie i nie wysusza skóry.
Jest to glinka polecana w maseczkach do twarzy do każdego typu cery, nawet delikatnej oraz w postaci okładów na całe ciało.
 

Stworzone przez naturę, oczyszczają skórę i dostarczają jej niezbędnych substancji odżywczych. Ich aplikacja jest łatwa, a ponieważ są produktem naturalnym, nie niosą ze sobą ryzyka uczuleń czy podrażnień.Są chętnie używane przez kosmetologów w ośrodkach Spa&Wellness i coraz częściej w codziennej, domowej pielęgnacji skóry. 

Czy Wy także korzystacie z jej dobroczynnych własciwości?
 

Kosmetyki od natury

Komentarze

Obrazek użytkownika Kasia

Bardzo ciekawy artykuł! Glinki są super, szkoda że tak niedoceniane w kosmetyce. Mało firm produkuje naprawdę wartościowe glinki, próżno szukać tych naturalnych za to półki uginają się pod produktami gotowymi (maseczki z glinki), zawierającymi naprawdę znikomą ilość glinki. Moim faworytem jest najsilniejsza z glinek - czarna, przeznaczona do skóry tłustej. Ma bardzo silne działanie i przy regularnym stosowaniu daje znakomite efekty, zwłaszcza jeśli ktoś ma problemy z wypryskami, tak jak ja :( Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Wysyłając dane z tego formularza akceptujesz politykę prywatności Mollom.