Porada dnia

ECOCERT jest organizacją certyfikującą, założoną we Francji w 1991 roku. Prowadzi inspekcje w ponad 80 krajach, co czyni ją jedną z największych organizacji ekologicznych certyfikujących na świecie.

Witamy na blogu sklepu cedrynek.pl - kosmetyki naturalne.

Witamy na blogu cedrynek.pl

Tags:

Blog pełen inspiracji, ciekawostek, porad, przepisów i recenzji ze świata kosmetyki naturalnej .

Stosowanie kosmetyków naturalnego pochodzenia cieszy się ogromną popularnością. Tego typu produkty zazwyczaj nie wywołują żadnych skutków ubocznych oraz są bardzo skuteczne,obok żywności ekologicznej, są coraz popularniejsze. Staramy się prowadzić zdrowy tryb życia i jeść produkty bez chemii, pora zatem wypróbować biokosmetyki.  

Prawdziwe biokosmetyki muszą mieć na etykiecie certyfikat organizacji ekologicznej. W Europie biokosmetyki są najczęściej certyfikowane przez francuski Ecocert lub niemiecki BDIH Kontrollierte Naturkosmetik. Instytuty te stawiają producentom bardzo wysokie wymagania, co do składu produktu.

 

Muszą to być surowce naturalne, roślinne lub mineralne, (Ecocert określa ich minimalną ilość na 95%), a produkty roślinne muszą pochodzić z upraw ekologicznych. Z tego też powodu wiele firm kosmetycznych ma własne plantacje np. rumianku, lawendy. Zbiory odbywają się ręcznie, gdyż nie wszystkie kwiaty dojrzewają jednocześnie.Produkcja takich kosmetyków jest pod ścisłą kontrolą - niedopuszczalne są syntetyczne środki zapachowe, ani barwniki. Podobnie jest z konserwantami, a jeśli producent jakieś stosuje, musi to dokładnie opisać na opakowaniu.

Biokosmetyki nie mogą zawierać ekstraktów z roślin modyfikowanych genetycznie, substancji z ropy naftowej (oleje, silikony, parafiny), ani też składników z martwych zwierząt. Nie mogą też być testowane na zwierzętach. Wszystkie opakowania do kremów, szamponów itp., muszą nadawać się do recyklingu. Dopiero taki produkt może nosić nazwę kosmetyku naturalnego.W bioksmetykach zawarte substancje czynne mają bardzo wysoką wartość biologiczną - pobudzają procesy naprawcze w skórze, przywracają jej witalność i równowagę.

Decydując się na bioskometyki nie znaczy to, że używamy jakichś cudownych preparatów i od razu będzie widać efekty ich stosowania. Ważne jest też to, że używając biokosmetyków nie szkodzimy środowisku.

Dobrymi eco-kosmetykami są kosmetyki z morza, chyba każda z nas miała okazję zanurzenia się falach morskich. Zazwyczaj nie trwa to długo, bo wakacje niestety szybko się kończą. Możemy te chwile jednak przedłużyć używając kosmetyków z zawartością darów morza. Z Morza Martwego pozyskiwana jest sól i błoto. Kąpiel w takiej soli usuwa zmęczenie, relaksuje i uspokaja. Podczas masowania ciała sól pobudza krążenie krwi, wnika w skórę i oczyszcza pory, złuszcza martwy naskórek. Ponadto sól przyspiesza przemianę materii w tkance podskórnej i usuwa nadmiar wody, dzięki temu ciało jest bardziej jędrne, gładkie i sprężyste.Prawdziwym superkosmetykiem jest Czarne Błoto z Morza Martwego, choć może nie wygląda zachęcająco. Jest to substancja przesycona związkami aż 60 pierwiastków. Maski błotne są doskonałym sposobem walki z tkanką tłuszczową, rozstępami i cellulitem.  Dzięki zawartości ziarenek piasku błoto działa jak naturalny peeling, głęboko oczyszcza, ściąga pory i nawilża. Maseczka z błota do twarzy wspomaga leczenie trądziku młodzieńczego i różowatego.Kolejnym dobrodziejstwem mórz i oceanów są algi. Są to glony zawierające białka, lipidy, witaminy, chlorofil oraz wszystkie mikroelementy i minerały, które występują w wodzie morskiej. Algi znakomicie nadają się do pielęgnacji skóry dojrzałej, usuwają zmarszczki, działają silnie nawilżająco i regenerująco.

Naturalne produkty stosowane są do oczyszczania ludzkiej skóry od ponad 2000 lat. Należą do nich między innymi gąbki wydobywane prosto z dna morza, jak również produkty z loofah oraz pumeksy ze skały wulkanicznej. Żaden materiał wytworzony przez człowieka nie może się z nimi równać w pielęgnacji ciała, gdyż dają skórze uczucie delikatności, gładkości jedwabiu oraz pomagają usunąć martwe komórki i poprawiają krążenie krwi jak żadne inne wyroby syntetyczne.W morzach i oceanach świata istnieje ponad 5000 różnych gatunków gąbek, ale tylko kilkanaście z nich jest wykorzystywanych. Są one nazywane przez poławiaczy gąbek „oswojonymi gąbkami” Gąbki są zdolne do regeneracji, a regularne ich wydobycie polepsza zdrowie i obfitość populacji naturalnych gąbek. Wydobycie odbywa się na dużych przestrzeniach aby nie zakłócić naturalnej równowagi środowiska.Pumeks to wulkaniczna skała magmowa zbudowana z porowatego szkliwa wulkanicznego powstałego z silnie gazującej, pienistej lawy. Ma szklistą, drobnoziarnistą strukturę. Pumeks ma najczęściej jasne kolory: brunatny, szary, niebieskawy. Skład chemiczny to kwarc, plagioklaz i biotyt.Pumeks jest skałą, która wystygła tak szybko, że nie było czasu aby się skrystalizowała. Kiedy się utwardziła, para została nagle uwolniona, cała masa urosła jako piana, która nagle się skonsolidowała. Każdy typ lawy może stać się pumeksem w sprzyjających warunkach.

Loofah jest całoroczną rośliną pnącą z pięknymi żółtymi kwiatami. Jej owoce są cylindryczne, a podczas dojrzewania wnętrze transformuje się w gęstą sieć włókien na kształt siatki. Jest to jedyna znana roślina, która jest hodowana i może być używana jako gąbka.
Loofah były uprawiane przez setki lat w celu wprowadzenia luksusu podczas kąpieli, teraz jest to ogólnodostępny luksus dla każdego.Loofah jest to produkt w 100% naturalny,głęboko czyści i poprawia kondycję skóry,podczas delikatnego masażu pobudza krążenie krwi i usuwa obumarłe komórki naskórka, ulega biorozkładowi.
Mam nadzieję, że przybliżyłam choć trochę Państwu zalety w  stosowaniu kosmetyków naturalnych i eco-kosmetyków.Trafić na dobry kosmetyk wśród setek piętrzących się na sklepowych półkach to niełatwe zadanie ... Czym się kierować przy wyborze? Oko przyciągają ładne słoiczki, ale efektowne opakowanie to jeszcze nie wszystko.Kosmetyk powinien utożsamiać  Ciebie i Twoje poglądy na ekologię,  bo dziś trendy to być eco.

Zapraszam do dyskusji na forum